Links for navigating within this website
Main contents start here.
Side menu starts here.
This is the breadcrumb list.
  • Home
  • Profile[Faculty of Economics Professor SASAKI Nobuo]

Researcher Profile

Faculty of Economics/Professor

SASAKI Nobuo

佐々木  信夫

[Academic History]

  • Waseda University, Graduate School, Division of Politics, Master, Completed (1980/03)

[Main Employment History]

  • Meiji University Graduate School, Division of Governance, Part-time Lecturer (2011/04-)
  • Nihon University, Faculty of Law, Part-time Lecturer (2009/04-2013/03)
  • Keio University, Faculty of Law, Part-time Lecturer (2009/04-2011/03)
  • Keio University, Faculty of Law, Part-time Lecturer (2005/04-2007/03)
  • Chuo University Graduate School, Division of Economics, Professor (2001/04-)
  • Seigakuin University Graduate School of Politics & Policy Studies, Visiting Professor (1996/04-2014/03)
  • Chuo University, Faculty of Economics, Professor (1994/04-)
  • Seigakuin University, Faculty of Political Science & Economics, Professor (1989/03-1994/03)

[Fields of Specialty]

  • Politics

[Research Themes]

  • City Administration (2007/04-)
  • Local Assemblies (1994/04-)
  • Bigcity-system, 10state-system (1994/04-)
  • Decentralization of Power in Japan & Integrated Government Administration of Multi-municipal Areas (2004/04-)

[Research Results]

[Research Papers, Books, and Oral Presentations]

[Academic Awards]

[Academic Society Memberships]

  • Japanese Association of Electoral Studies (2002/04-)
  • Public Policy Studies Association Japan (1997/04-)
      ・Member of the Planning Committee 1997/04-1998/03 
  • The Japanese Society for Public Administration (1989/04-)
  • Japanese Political Science Association (1989/04-)
      ・Director 2005/04-2008/03 
      ・Director 1996/10-1998/09 
  • The Japanese Society for Local Democracy

[Social Activities]

  • The 31st Cabinet Office Local Government System Research Council (2014/05-2016/03)
  • Special Adviser to Osaka Prefecture (2012/04-2015/03)
  • Special Advier to Osaka City (2012/02-2015/03)
  • A Member of Science Council of Japan (2011/10-2014/03)
  • President of the Japanese Society for Local Democracy (2010/04-2012/03)
  • A Member of the Society for the Study of Bigcity-system (2008/09-2009/02)
  • President of Musashino City Council for Review (2006/10-2007/12)
  • President of Miyagi Future Town Planning Council (2005/11-2010/03)
  • Special Member of National Governors' Association (2004/10-2008/03)

Duplication of the full list of researchers without permission is prohibited.

Footer starts here.